Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu?

Jakich błędów nie popełnić przy budowie domu?

Cze 30, 2014

Kiedy zabieramy się za budowanie domu, ilość mniejszych decyzji po drodze może nas przytłoczyć. Jeżeli czegoś dokładnie nie przemyślimy, bardzo łatwo jest popełnić błąd, który może nas dużo kosztować. Na co koniecznie musimy uważać?
Przede wszystkim już na samym początku, wybierzmy projekt, który się dla nas sprawdzi. Jeżeli w procesie adaptacji okaże się, że musimy dokonać wielu zmian, będzie to dla nas zupełnie nieopłacalne. W kolejnym etapie ważne jest, by zastosować odpowiednią technologię budowy. Musimy wybudować dom z odpowiednich materiałów oraz liczbą kondygnacji, zgodną z tą, która widnieje w projekcie. Nie wolno nam też pod żadnym pozorem zacząć budowy, przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu. A to jeszcze nie wszystko, no nawet kiedy ją mamy, minimalnie na siedem dni przed rozpoczęciem prac, musimy wszystko zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. I dopiero wtedy możemy działać. Często utrudniamy sobie możliwość kontroli przebiegu budowy, bo nie wyznaczyliśmy wcześniej żadnego harmonogramu, czy terminów. Ważne jest też, by nie wywierać presji na ekipie budowlanej, co do jak najszybszej pracy. Często bowiem rzeczywiście trochę bardziej się pospieszą, ale bardzo odbije się to na jakości. Jeżeli też umawiamy się na określony termin płatności, to zapłaćmy w tym czasie. Jeśli tego nie zrobimy to nasi fachowcy pójdą realizować inny projekt, więc sami doprowadzamy do przestojów i opóźnień. Musimy też odpowiednio dobrać fachowców. Nie możemy zatrudnić jednego, który twierdzi, że jest uniwersalny i umie zrobić nam wszystko. To raczej nie poważne podejście. Skorzystajmy z usług kilku, a będziemy mieć pewność, że rzeczywiście się znają na tym, co robią. Przez cały czas trwania budowy musimy pamiętać, by nasza tablica informacyjna znajdowała się zawsze w widocznym miejscu. Jeżeli nie będzie jej widać, w przypadku kontroli zapłacimy mandat. Koniecznie musimy wszystkiego dopilnować. Wybierając kierownika budowy, musimy się upewnić, że jest to osoba rzetelna, na której możemy polegać. To z nim będziemy mieć ciągły kontakt i ustalać przebieg prac, dlatego koniecznie musi być osobą, której możemy zaufać.

Zalety posiadania własnego domu

Zalety posiadania własnego domu

Cze 27, 2014

Wyobraź sobie, że wychodzisz właśnie do centrum miasta, w celu zrobienia ankiety z mieszkańcami na temat tego czy wolą mieszkać w domu czy mieszkaniu. Jak myślisz co wybierze większość? Z pewnością dom. Nie bez powodu ludzie chcą posiadać swój własny dom. Jego plusów jest mnóstwo. Jak każde rozwiązanie, także ma swoje wady, jednak to nie na nich dziś się skupimy.
Dlaczego tak wielu ludzi chce mieszkać w domu? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim dom to większa niezależność. Nie masz blisko siebie sąsiadów, nie musisz się zastanowić czy przypadkiem Ci się nie dostanie, kiedy trochę za głośno włączysz muzykę, ani też Ciebie już nigdy więcej nie będzie męczył sąsiad, któremu właśnie się zachciało nauczyć się grać na skrzypcach.
Ponadto dom jest naszą własnością. Może i płacimy raty kredytowe, jednak płacimy za coś naszego. Na przykład wynajmując mieszkanie od kogoś, płacimy mu również tak jakby raty, jednakże jego mieszkanie pomimo tego nigdy nie stanie się nasze.
Mając dom, często mamy też olbrzymie podwórko, z którym możemy zrobić, co tylko chcemy. Możemy samodzielnie zaprojektować nasz ogródek, dbać o niego i uczynić z tego nasze nowe hobby. Także samodzielne projektowanie wnętrz, wybieranie i decydowanie o ty, co gdzie się znajdzie może być niesamowitą frajdą, której kupienie gotowego mieszkania z pewnością nam nie da. Ponadto mając dom mamy wewnątrz dużo więcej przestrzeni. Możemy z nią zrobić cokolwiek tylko chcemy. Zawsze możemy zrobić remont, który nikomu nie będzie przeszkadzał. Będziemy mogli także w ekstremalnym przypadku coś dobudować, poprawić. Mieszkanie nie daje nam w ogóle takiej możliwości. Zawsze, kiedy będziemy chcieli się przeprowadzić mamy możliwość odzyskania co najmniej części zainwestowanych środków, co stawia nas w korzystniejszej sytuacji. Wynajmując mieszkanie już nigdy nie odzyskamy tego, co w nie zainwestowaliśmy.

Instalacja alarmowa

Instalacja alarmowa

Cze 25, 2014

Najważniejsze, by czuć się bezpiecznie we własnym domu zarówno wtedy, gdy w nim przebywamy, jak i kiedy musimy go opuścić. A aby tak było, trzeba zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Wiadomo, że wszystko zależy od okien, drzwi, zamków antywłamaniowych, jednak zdecydowanie to nie wszystko. W tym celu warto zadbać o instalacją alarmową dla naszego domu. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na zapobieganie różnego rodzaju włamaniom.
Sam sygnalizator, czy jakikolwiek cień szansy na to, że w domu może być zamontowany alarm już odstrasza włamywaczy na samym wstępie. Ponadto jeśli już zdarzy się sytuacja, że jakiś nieustraszony śmiałek wtargnie na nasz teren, to automatycznie wiadomość o tym zostanie wysłana do odpowiednich władz, co spowoduje wizytę patrolu.
Najczęściej myśląc alarm, mamy przed oczami klawiaturę przy drzwiach i sygnalizator na ścianie. W skład instalacji alarmowej wchodzą jeszcze czujniki ruchu. System alarmowy to wielka instalacja poszczególnych urządzeń, które współpracują ze sobą. Kiedy będzie miało miejsce włamanie zostanie ono obwieszczone ostrym, głośnym, nieprzyjemnym dźwiękiem.
Aby każda instalacja alarmowa mogła sprawnie działać, musi się składać z poszczególnych elementów: czujki, przyciski napadowe, centrala alarmowa, manipulator, sygnalizator alarmowy.
Dzisiaj nowoczesne systemy alarmowe mają dodatkowe funkcje, które sprawiają, że jesteśmy jeszcze bardziej bezpieczni. Między innymi mamy możliwość wydzielenia stref alarmowych. I tak przykładowo na noc możemy załączyć alarm tylko na terenie ogrodu, czy garażu. Zabezpieczenie ogrodu daje nam możliwość zorientowania się, że ktoś znajduje się na naszym terenie i momentalne odstraszenie go. Ponadto inną ich zaletą jest możliwość kontrolowania ich pracy za pomocą zdalnych urządzeń, np. przez telefon czy każde inne urządzenie, które ma połączenie z Internetem.

Dom z piwnicą

Dom z piwnicą

Cze 25, 2014

To czy nasz dom będzie posiadał piwnicę, czy nie zależy od jego konkretnego projektu. Dlatego, jeżeli chcemy ją mieć, koniecznie już tutaj trzeba to uwzględnić. Niestety nie każda działka ma odpowiednie predyspozycje do tego, żeby postawić na niej piwnicę. Zależy to od wielu czynników. Zobaczmy jakie są wady i zalety domu z piwnicą.
Sporym plusem jest to, że piwnica zawsze gwarantuje nam dodatkowe pomieszczenie, z którym możemy zrobić, co chcemy. Jest to miejsce, w którym może znaleźć się garaż, pralnia, spiżarnia czy jakikolwiek inny pokój. Możemy tam urządzić nasz pokój hobbystyczny, gdzie będziemy realizować nasze pasje i nikt nie będzie nam przeszkadzał. Dzięki temu, że nasz dom posiada piwnicę, automatycznie ograniczamy przemarzanie gruntu. Idzie za tym to, że nasz dom nie będzie tak szybko tracił ciepła w zimie, co jest niewątpliwym plusem. Również w lecie taka piwnica będzie dodatkowo chłodzić dom i zawsze możemy ją wykorzystać w czasie upałów, jako wówczas najzimniejsze pomieszczenie. Dodatkowo jeżeli pojawi się u nas awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej i trzeba będzie wykonać jej naprawę, to piwnica bardzo ułatwia całą sprawę. Za jej zasługą efektywniej działają też różnego rodzaju kominy.
Co natomiast możemy uznać za wady domu z piwnicą?
Jest jedna, ale za to duża. Koszt budowy podpiwniczenia jest bardzo duża i znacznie podwyższa nasze wydatki, związane z budową domu. A jest to nie tylko wybudowanie ścian i innych, ale potrzebujemy także schodów, by móc się do niej bezpiecznie dostać, także dodatkowego stropu, ocieplenia, izolacji i innych. Trzeba także zabezpieczyć takie miejsce dodatkowo przed wilgocią podłogi i ścian. To wszystko są spore wydatki, które w ostatecznym rozrachunku mogą sprawić, że cena naszego domu wzrośnie aż o 20%. Jeżeli jednak potrzebujemy takiego miejsca, jest to uzasadniony wydatek.

Dom na małej działce?

Dom na małej działce?

Cze 20, 2014

Kształt i wielkość naszej działki zawsze w jakimś stopniu ogranicza możliwości budowy. Kiedy mamy możliwość wybrania, takiej jakiej chcemy, problem z głowy. Jednak nie zawsze tak jest. Gdy działka jest wielka, mamy nieograniczone pole do popisu. Możemy zrealizować każdy projekt, który nam przyjdzie do głowy. Kiedy jednak jest ona małą, możemy mieć problem. Kiedy do tego jest jeszcze wąska, będziemy musieli trochę pogłówkować. W pewien sposób uciążliwa może być ustawa, regulująca odległość ścian domu od granic działki. W przypadku ścian z oknami, muszą to być 4 metry, w przypadku ścian bez okien -3. I co teraz? Przede wszystkim musimy wszystko rozsądnie zaplanować. Wiemy już, że nie możemy na pewno postawić domu parterowego. Nie zmieścimy w nim wszystkich pomieszczeń. Dlatego w takim przypadku szczególnie poleca się domu piętrowa, a nawet wielopiętrowe, koniecznie z poddaszem użytkowym. Nasz dom będzie mały, ale za to wysoki, więc rozwiąże to nasz kłopot. Dodatkowo możemy stworzyć garaż podziemny, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Jednak nie wszędzie taki pomysł da się wdrożyć w życie. Na pewno warto to sprawdzić. Sam dom musi mieć zwartą bryłę. Możemy zapomnieć o gankach, balkonach, czy tarasach. Zajmują nie potrzebnie przestrzeń, a nie są tak naprawdę funkcjonalne i spokojnie możemy się bez nich obejść. Jeżeli chodzi o sam kolor domu, wybierzmy jasne, pastelowe kolory. Dodadzą mu one optycznie wielkości. Najlepiej, by był to kolor biały. Ewentualnie inne jasne odcienie. Nasycone kolory w ogóle nie wchodzą w grę. Przytłoczą cała budowlę i tylko podkreślą jej niewielki rozmiar.
Niezależnie od tego jaki rozmiar ma nasza działka, ze wszystkim możemy sobie poradzić. Wystarczy trochę pomyśleć, dodać odrobinę kreatywności i stworzymy coś pięknego. Dodatkowo dom, w którego projekt włożyliśmy więcej wysiłku, na pewno będziemy dużo bardziej cenić.