Dom wybudowany – co dalej?

Dom wybudowany – co dalej?

Lip 31, 2014

Wreszcie. Po długich wysiłkach, wielu decyzjach, inwestycjach i podjętych trudach powstał nasz dom. Wszystko dopięta na ostatni guzik, możemy się wprowdzać. Czy na pewno? Jak to dokładnie wygląda? Przede wszystkim muszą być formalności. Zakończenie budowy naszego domu koniecznie musimy zgłosić do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, by uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Tutaj jednak możemy wyróżnić dwa odrębne dokumenty. Jest to zawiadomienie o zakończeniu budowy i pozwolenie na użytkowanie domu. Czym się one od siebie różnią?
Jeżeli nasz dom jest prostym domem jednorodzinnym, wystarczy zgłosić w odpowiednim miejscu zakończego procesu budowy. Natomiast, jeśli dom który właśnie wybudowaliśmy jest domem wielorodzinnym, lub nawet budynkiem publicznym, to wtedy musimy dostać zgodę na jego użytkowanie. Te dwa dokumenty są dokładnie takie same, nazywają się tylko inaczej, więc w czym tkwi różnica? Pozwolenia na użytkowanie wymaga dodatkowej kontroli, która nastąpi w ciągu najbliższych trzech tygodniu od złożenia dokumentu. Będzie jednak ona dokonywana na pewno w Twojej obecności. Jeśli już tutaj wszystko załatwione, musimy jeszcze zawiadomić Państwową Straż Pożarną, Państwową Inspekcję Sanitarną i Państwową Inspekcję Pracy. Musimu przez 14 dni czekać na odpowiedź tych instytucji, jeżeli z ich strony w tym czasie nie dostaniemy żadnego odzewu, oznacza to, że nie sprzeciwiają się i wszystko jest w porządku.
Potem musimy zebrać dodatkowe dokumenty, takie jak dziennik budowy, potwierdzenie odbioru wykonanych przyłączy, protokoły badań i sprawdzeń, kopię świadectwa charakterystyki energetycznej domu i dostarczyć je ponownie do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Na koniec potrzebujemy jeszcze geodety, który sprawdzi czy wszystko jest poprawnie i połączy obecną dokumentację, z tą przed budową. Dodajemy do tego oświadczenie kierownika budowy oraz nasze i to już wszystko. Składamy tylko jeszcze wniosek o stałe zameldowanie i nadanie numery domu i możemy mieszkać długo i szczęśliwie.

Jak wybrać solidne drzwi wejściowe?

Jak wybrać solidne drzwi wejściowe?

Lip 21, 2014

Drzwi wejściowe muszą być wytrzymałe. To im właśnie przyjdzie zmierzyć się z deszczem, burzą, upałem, śniegiem, gradem i innymi ekstremalnymi warunkami. Dlatego warto odpowiednio je dopasować. Tutaj bardzo duże znaczenie ma materiał, z jakiego zostały wykonane.

Większość producentów oferuje mnóstwo wzorów drzwi. Możesz kupić gotowy projekt lub stworzyć własny. W wielu przypadkach będziesz mógł dokładnie określić rodzaj materiału, z jakiego drzwi mają być wykonane. Warto więc wiedzieć, jaki najlepiej sprosta naszym potrzebom.
Najczęściej znaleźć możemy trzwi stworzone z kilku materiałów. Na przykład te ze stali, czy włókna szklanego, posiadają drewniane ramy. Jednak to materiał samych drzwi ma największe znaczenie, jeśli chodzi o wygląd, trwałość, bezpieczeństwo i cenę.
Często spotykane są drzwi drewniane. Ich uniwersalność i wygląd są dużą zaletą. Przeważnie powstają z: dębu, wiśni, orzecha, machoniu, klonu, jodły, czy sosny.

Inny materiał to drzwi stalowe, które będą najlepszym wyborem, jeśli bezpieczeństwo i trwałość są Twoim priorytetem. Są one znacznie mocniejsze niż każdy inny rodzaj. Dodatkowo nie pękają, ani się nie rysują. Każde wgniecenie może być wygładzone za pomocą odpowiedniego sprzętu.
Plusem jest też to, że takie drzwi są w zasadzie najtańsze. Wszystkie drzwi stalowe posiadają drewnianą ramę, ewentualnie dla większej wytrzymałości stal.

W sklepach znaleźć też możemy drzwi z włókna szklanego. Są wytrzymałe i nie wymagają dużej dbałości. Są bardzo odporne na niskie temperatury i mróz. Z wyglądu trochę przypominają drzwi drewniane. Razem z nimi otrzymujemy długą gwarancję.
Szukając drzwi usłyszymy też na pewno o ich aluminiowej wersji. Mają one dobrą izolację i podobnie, jak stalowe są bardzo mocne. Jednak często możemy je dostać dopiero na specjalne zamówienie. Mają one specjalne pokrycie, dzięki czemu nie rdzewieją i nie będą potrzebowały nigdy malowania. Możesz także dopasować tutaj konkretny kolor, czy styl. Wszystkie te korzyści wiażą się z wysoką ceną.
Nieważne na jaki rodzaj drzwi się zdecydujesz, koniecznie pamiętaj, by upewnić się, że wszystkie elementy pochodzą od tego samego producenta. Jeśli tak nie jest, część z nich może nie pasować tak idealnie, jak powinna. Wybór dobrych drzwi poskutkuje niskim kosztem utrzymania, oszczędnością energii i niższymi rachunkami. Dlatego warto zrobić to świadomie.

Jak łączyć kolory w domu?

Jak łączyć kolory w domu?

Lip 19, 2014

Kiedy zabieramy się za budowę domu, w całym tym procesie musimy wybierać wiele kolorów i umiejętnie łączyć je ze sobą. Może to dla nas oczywiście zrobić fachowiec, ale po co, kiedy możemy zabrać się za to sami, bo to naprawdę bardzo łatwa sprawa. Zobaczmy jak to działa.
Przede wszystkim musimy unikać często popełnianego błędu. Ludzie wybierają barwy, które im się podobają, tak jest ładnie i tak ma być. Często jednak zupełnie one do siebie nie pasują, albo nawet gorzej całkowicie gryzą się ze sobą, wprowadzają klimat zamieszania, bałaganu, dysharmonii, a nawet agresji. To najgorszy błąd jaki możemy popełnić. Dlatego warto nauczyć się umiejętnie dobierać do siebie kolory.
Tutaj przydatnym narzędziem jest koło kolorów. W internecie możesz znaleźć o nim naprawdę wiele informacji. Kolo kolorów uwzględnia wszystkie kolory tęczy i ich wzajemne wobec siebie położonie. Jeżeli lubimy kontrastujące ze sobą połączenia, a chcemy mieć pewność, że wybrane odcienie na pewno do siebie pasują, sprawdźmy to na kole. Wtedy wybieramy kolor, który leży dokładnie naprzeciwko tego pierwszego. Tak na przykład naprzeciwko żółtego leży fioletowy lub granotowy, w zależności od odcienia, naprzeciwko pomarańczowego, leży niebieski i tak dalej. Taki sposób daje nam gwarancję nieomylności, tak bardzo potrzebną w przypadku tych ekstrawaganckich połączeń.
Jeżeli natomiast wolimy bardziej stonowane kompozycje, nic prostszego. Również bieżemy koło kolorów i patrzymy jaki kolor leży zaraz obok, tego przez nas wybranego. Po prawej stronie, czy po lewej bez znaczenia. W taki sposób zawsze możemy stworzyć genialne połączenia.
Widzisz? To naprawdę proste. Jedno łatwe narzędzie wszystko ułatwia. Dlatego korzystaj z koła kolorów do woli, podejmuj świadome kolorystyczne decyzje i stwórz dom, jakiego na pewno nie będzie miał nikt inny!

Jak podpisać umowę na budowę domu?

Jak podpisać umowę na budowę domu?

Lip 13, 2014

Kiedy zabieramy się za budowę naszego domu, z pewnością będzie nas czekało mnóstwo papierkowej roboty. Jedną z umów, które będziemy musieli podpisać jest umowa na budowę domu. Ważne, by dopilnować, aby było w niej zawarte wszystko to, co powinno. A w takim przypadku koniecznie musimy wiedzieć jak taka umowa wygląda. Co zatem powinno być w niej zawarte?
Przede wszystkim ważne, by pojawiły się tak precyzyjnie określone terminy realizacji kolejnych etapów budowy. Musi zostać podana konkretna data. Także w przypadku każdego etapu, musi zostać określony zakres robót, które zostaną wykonane, oraz przez kogo zostaną wykonane. Powinna także znaleźć się wzmianka o płacach. Muszą zostać uwzględnione terminy opłat oraz ich wysokości. Warto uważać, by nie wplątać się w płacenie fachowcom tak zwanych dniówek. Wówczas może okazać się, że straciliśmy kontrolę nad pracą robotników i terminy się rozmywają. Można określić cotygodniową ingerencję ze swojej strony, w postaci na przykład dostarczania nowych materiałów, które jak wynika z umowy mają właśnie zostać wykorzystane. To zapewni płynność pracy, a robotnicy będą ciągle musieli dokładnie wywiązywać się z prac za ubiegły tydzień. Pamiętajmy, by zawrzeć także kary umowne, które poniesie wykonawca, jeżeli nie będzie pracował terminowo. Często ten podpunkt będziemy musieli trochę bardziej uściślić, bo kierownik nie będzie chciał na to przystać. Wówczas uściślamy warunki, w jakich może dojść do opóźnień, typu trudne warunki pogodowe i inne, w zależności od uznania. Umowa musi także zawiera bezwzględny zakaz prac na innych budowach równolegle w tym samym czasie. Powinniśmy także zawrzeć informację o tym, że wszystkie błędy, które zostaną popełnione, będą naprawiane przez wykonawcę i na jego koszt. Zaznacz także, że masz prawo pojawiać się na buddowie tak często, jak tylko masz ochotę. Unikniesz dzięki temu późniejszego oskarżania o sprawdzanie, jeżeli będziesz pojawiał się na przykład codziennie.

Jak duży wpływ na projekt ma nasza działka?

Jak duży wpływ na projekt ma nasza działka?

Lip 12, 2014

Kiedy mowa o projektach domów, to mamy tu pełną dowolność. Możemy kupić gotowy, możemy zaprojektować swój. Ograniczają nas tylko dwie rzeczy: plan zagospodarowania przestrzennego i predyspozycje naszej działki. W niektórych przypadkach może jeszcze budżet. Tym razem skupimy się na działce i jej wpływie na ostateczny wygląd naszego domu.
Jedną z rzeczy, które determinują nasze możliwości jest właśnie wielkość działki.
Przede wszystkim w planach zagospodarowania przestrzennego jasno określone są minimalne wymiary, jakie może mieć działka. Dlatego też jeżeli nasza nie spełnia tego kryterium, możemy się pożegnać z budową. Jednak budowa na tak małej przestrzeni swoją drogą byłaby pozbawiona sensu. Zakładamy więc, że nasz działka się kwalifikuje. Te wymiary też są uzależnione od miejscowości. Kiedy znajduje się ona w małej miejscowości wymagania co do powierzchni będą trochę większe. W miastach, gdzie z reguły jest mało miejsca, a działki znajdują się bardzo blisko siebie, te wymagania są odpowiednio dostosowane.
Znaczący wpływ na wszystko ma również kształt działki. Najlepsze pod budowę są działki kwadratowe lub prostokątne. Kiedy działka, którą posiadamy jest wąska i długa, wymaga to od nas od razu precyjnego rozplanowania wszystkiego. Musimy ograniczyć wtedy szerokość domu i przemyśleć rozmieszczenie i funkcjonalność wnęŧrz. W podobnej sytuacji jesteśmy, kiedy nasza działka ma zupełnie nietypowy kształt. Najbardziej ogranicza nas kształt trójkąta lub jakiś bliżej nieokreślony. Biorąc pod uwagę, że musimy spełnić wymagania co do odległości naszego domu od granic, w takim przypadku może to być bardzo trudne zadanie. Dodatkowe komplikacje powodują też różnego rodzaju pochylenia terenu. Możemy się ich pozbyć, albo zachować. Jednakże zawsze jest to niepotrzebny i co ważne, kosztowny problem.