Oryginalne projekty domów

Oryginalne projekty domów

Sie 26, 2014

Każdy z nas szukając domu dla siebie, będzie brał pod uwagę zupełnie inne czynniki. Dla jednych z nas liczy się szybkie, praktyczne rozwiązanie. Kupmy gotowy projekt, zróbmy to szybki i miejmy z głowy. Ktoś inny będzie starannie analizował, każdy szczegół, dopóki nie upewni się, że jego przyszłość jest bezpieczna. Tak samo niektórzy z nas lubią proste rozwiązania, które się sprawdzą i to jest najważniejsze. Drudzy koniecznie będą chcieli mieć dom, który będzie się wyróżniał na tle innych wyglądem, funkcjonalnością i będzie podkreślał ich kreatywną duszą. Przyjrzyjmy się teraz właśnie tym oryginalnym rozwiązaniom. O czym musimy pamiętać, jeśli chcemy się wyróżniać.
Przede wszystkim nie możemy stracić z oczu ostatecznego celu. Dom ma służyć głównie do mieszkania. Ma być miejscem do którego wracamy, po ciężkim dniu pracy i nic nie ma prawa nam zakłócić odpoczynku. Często szukając czegoś bardzo wyróżniającego się zapominamy o funkcjonalności. Niestandardowe kształty, kolory, dodatkowe, rozwiązania, których nie będą mieć sąsiedzi. To nas przyciąga. Po co nam jednak to wszystko, jeśli dom nie spełnia swojej podstawowej funkcji? Koniecznie musimy w takim przypadku upewnić się, że projekt posiada wszystko, czego potrzebujemy i że będzie nam ułatwiaj, a nie utrudniał życie. Ponadto musimy pamiętać, by ostateczny wygląd harmonizował z otoczeniem. Dom zbyt krzykliwy zaburzał będzie spokój i niepotrzebnie denerwował oczy sąsiadów. Miejmy to więc na uwadze. Jeśli koniecznie chcemy podkreślać swoją indywidualność, możemy to zrobić wewnątrz. Będą widzieć to tylko nasi goście i my. Dlatego najważniejsze, by wnętrze podobało się nam, bo z ulicy nikt go nie widzi. Sam dom jednak jest pod tym względem tematem wrażliwym i warto być tu czasem trochę bardziej powściągliwym, a wyjdzie nam to na dobre. Czasem nie warto dla wyrażania siebie poświęcać dobrych relacji z sąsiedztwem.

Rynny i systemy rynnowe

Rynny i systemy rynnowe

Sie 25, 2014

Elementem, który koniecznie musi się znaleźć w każdym domu są różnego rodzaju rynny i systemy rynnowe. Ich funkcją jest zabezpieczanie budynku przed opadami wszelkiego typu. Jeżeli o nie dobrze zadbamy, to również skutecznie będą chronić całą elewację oraz fundamenty. Unikniemy wówczas zacieków, zawilgoceń i zniszczeń.|
Najczęściej spotykamy się z rynnami stalowanymi ocynkowanymi. Ewentualnie powlekanymi obustronnie powłokami organicznymi. Dostać także możemy malowane proszkowo na dowolny kolor. Droższym rozwiązanie jest wykorzystanie rynien stalowych, lub miedzianych.
Jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów?
Jeżeli mówimy o rynnach plastikowych z PVC to warto wspomnieć, że jest to materiał bardzo odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Wszelkie rysy, czy zadrapania są niemal niewidoczne. Oczywiście muszą być odporne na korozję. Dzięki swojej strukturze, skutecznie zapobiegają osadzaniu się różnego rodzaju zanieczyszczeniom. Sporą zaletą jest też to, że całkiem łatwo się je montuje, a później też nie trzeba o nie szczególnie dbać.
Odporne na korozje są także rynny stalowe. A dodatkowo ich trwałość może wynosić ponad 50 lat. Jednak to niewiele w porównaniu z rynnami z tytan-cynku, które mogą wytrzymać ponad 100 lat. Długotrwałość zapewnia im patyna, którą są pokryte. Ten rodzaj rynien jest już jednak dużo trudniejszy w montażu i później też wymagają dbania o ich konserwację.
Jeżeli jesteśmy skłonni wydać na rynny większe kwoty, to świetnym rozwiązaniem będą rynny miedziane. Jest to zdecydowanie najdroższa opcja. Za to ich trwałość może wynosić nawe 300 lat. Również są pokryte patyną. Są bardzo odporne zarówno na uszkodzenia, jak i warunki atmosferyczne. Dostać także możemy rynny aluminiowe. Jest to najlżejszy system spośród rynien metalowych. Ich trwałość też dobrze wypada, mogą być sprawne aż 120 lat. Problemem tu może jednak być montaż. Jest on bardzo pracochłonny.
Prawdopodobnie nieco rzadszym rozwiązaniem są rynny drewniane. Wykonywane są najczęściej tylko na indywidualne zamówienie. Ponadto mamy mało firm, które zajmują się dystrybucją, czy tworzeniem rynien drewnianych. A jeżeli już jakąś znajdziemy, elementy często będą musiały zostać sprowadzone z innych krajów, co generuje nam dodatkowe koszty. Takie rynny najlepiej się sprawdzają, kiedy w naszym domu wykorzystaliśmy alternatywne pokrycia dachowe, np. gonty drewniane czy trzcinowe.

Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie?

Jak wybrać zewnętrzne oświetlenie?

Sie 24, 2014

Zadbanie o zewnętrzny wygląd domu i podwórka odgrywa kluczową rolę. Od tego bowiem zależy czy będzie on postrzegany jako pałac, czy jako jakiś tam domek. Dlatego warto odpowiednio zaprojektować wygląd swojego podwórka. Jednym z ważnych czynników, które wpływają na to jak ono będzie wyglądać szczególnie nocą jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Jak to mądrze zrobić?
Po pierwsze musisz się zastanowić jaki klimat ma mieć dom. Ważne jest, by wiedzieć jaki efekt chcesz osiągnąć oświetleniem. Istotne jest zrozumienie, że poszczególne miejsca domu, czy podwórka mogą potrzebować różnego rodzaju oświetlenia. Jeśli dobrze to zrobimy zapewnimy sobie bezpieczeństwo. Podświetlony podjazd da odwiedzającym nas osobom pewność, w którą stronę mają się poruszać. Świetnie wygląda dodatkowe podświetlenie drzwi wejściowych. Ponadto Ty sam dzięki temu będziesz mógł rozpoznać, kto właśnie do Ciebie idzie długo, zanim zapuka w Twoje drzwi.

Kiedy rozglądamy się za odpowiednim oświetleniem należy wziąć pod uwagę nie tylko jakość i wygląd danego produktu, ale także jego stosunek do ceny. Ważne, by nabyć jak najwyższą jakość, na jaką tylko możemy sobie pozwolić. Im lepsza, tym na dłuższy czas będziemy mieć spokój z różnego rodzaju wymianami. Dobra jakość wpływa też na to, że będziemy mogli używać znacznie mniej światła. To przydatne szczególnie wtedy, gdy chcemy oświetlić większy obszar.
Zadbaj o to, by poszczególne lampy pasowały do ogólnego wyglądu domu. Dzięki temu stworzysz stylową atmosferę, jak z okładek magazynów o architekturze.
Najłatwiej na swoim podwórku jest postawić lampy solarne, które będą ładować się przez cały dzień i zaświecą nocą. Działają świetnie nie potrzebując elektryczności, więc zaoszczędzimi i dodatkowo nie będziemy musieli przekopywać całego okródka, by dostarczyć im prąd. Musisz tylko pamiętać, by postawić je w miejscu gdzie będą mieć bardzo dobry dostęp do światła w ciągu dnia.
Innym sposobem, w jaki możemy ograniczyć zużycie energii jest załączenia fotokomórek, które zaświecą światło automatycznie, kiedy znajdziesz się w ich zasięgu. Dzięki temu będziesz zużywał energię tylko wtedy, kiedy potrzebujesz światła, bez ciągłego wracania się do domu w poszukiwaniu włącznika, by ręcznie o to zadbać.

Wybierając określone rodzaje oświetlenia, pamiętaj by dopasować je do funkcji, które ma pełnić. Innego rodzaju będziemy potrzebować do oświetlenia podjazdów, inne do podwórka. Warto wziąć to pod uwagę oraz pamiętać o tym, by wybierać możliwie najlepszą jakość.

Garaż w bryle domu – warto?

Garaż w bryle domu – warto?

Sie 12, 2014

Z garażami jest różnie. Niektórym są potrzebne, innym nie. Dwa różne zdania w tym samym temacie. Ci z kolei, którzy chcą garaży, dzielą się na dwie grupu. Jedni wolą garaż w bryle domu, drudzy nie chcą, by dom miał z nimi cokolwiek wspólnego. Dziś skupmy się o garażu wbudowanym do naszego domu. Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

Z pewnością garaż w domu jest wygodny. Jest bardzo wygodny. Deszcz, śnieg, grad – żadne warunki atmosferyczne, dzięki niemu są nam nie straszne. Przebywając odległość z domu do garażu lub na odwrót w deszczu, żaden milimetr naszego ciała nie zmoknie. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla kobiet, którym nie zniszczy się fryzura. Ponadto nie musimy nosić ciężkich zakupów z drugiego końca działki. Taki garaż nie wymaga żadnego dodatkowego pozwolenia na budowę, zaoszczędzimy więc sobie zamieszania. Oszczędzamy też przestrzeń na naszym podwórku i w tym samym miejscu możemy na przykład posadzić kwiaty, lub postawić basen. Chyba każdy woli basen od garażu. Jednak takie rozwiązanie, jak wszystko w życiu posiada swoje wady i zalety. Przejdźmy więc do wad. Przechowujesz szkodliwe substancje w garażu? Paliwo? Farby o intensywnym zapachu? Może się okazać, że zacznie się on rozchodzić po całym domu. Dodatkowo przechowując tam takie rzeczy narażasz się na dodatkowe ryzyko, na przykład w czasie pożaru. Także, jeżeli jesteśmy osobą, która lubi w spokoju sobie pomajsterkować, takie rozwiązanie może być nam nie na rękę, bo wkrótce z garażu zrobi się drugi salon. Może nie do takiego stopnia. Ale zawsze członkom rodziny, czy gościom wygodniej jest przejść do drugiego „pokoju” niż na drugą stronę działki. Dlatego będą to robić częścieć, by poinformować Cię o najmniejszej błachostkę. A z tej błachostki zrobi się długa pogawędka, która skutecznie odciągnie Cię od pracy. I plany na zrobienie czegoś ciekawego w wolnym czasie spełzną na niczym. Dlatego lepiej dobrze to przemyśl.

Instalacje w projekcie – co musisz wiedzieć?

Instalacje w projekcie – co musisz wiedzieć?

Sie 12, 2014

Instalacje to zawsze dodatkowy plan, dodatkowy wydatek, dodatkowe zamieszanie. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy nie mamy o nich zbyt dużej wiedzy jest zakup kompleksowego projektu domu, w którym są one już od początku zawarte. Jeżeli jednak mimo wszystko decydujemy się na zakup osobno projektu domu i osobno projektu instalacji, to musimy się liczyć z następstwami, jakie za sobą taka decyzja pociąga.
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że kiedy już podejmiemy się budowy domu, to w trakcie jej trwania, taki osobny projekt instalacji, będziemy mogli modyfikować tylko w bardzo nieznacznym stopniu.
Będziemy mogli zmienić na przykład tylko rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, czy lamp. To w prawie budowlanym nazywa się nieistotnymi odstępstwami od projektu. Nie możemy natomiast zmienić wybranej instalacji w zupełnie nowy system. To wiązałoby się z zupełnie nowym projektem, nową zgodą, dodatkowymi opłatami. Dlatego korzystająć z projektu instalacji musimy mieć koniecznie na względzie to, że zmiany, których będziemy mogli dokonać są bardzo ograniczone. Jednakże projekt instalacji w jednej formie, czy innej jest zawsze niezbędny. Znacznie usprawni pracę przy budowie i doda przejrzystości projektowi. Prace na budowie będą mogły także dzięki niemu zostać szczegółowo skontrolowane. Taki plan może też umożliwić nam późniejszą ewentualną reklamację, jeśli cokolwiek po drodze pójdzie nie tak, lub okaże się, że projekt był w jakimś stopniu niewłaściwy. Tworząc plan instalacji warto również wiedzieć, że to tutaj możemy uwzględnić dodatkowe instalacje, które podniosą nasz komfort życia. Są to na przykład możliwości ogrzewania kominkowego, czy różnego rodzaju instalacje solarne, dzięki którym dodatkowo zaoszczędzimy. To wszystko musimy dokładnie uwzględnić właśnie w projekcie instalacji.