Dom z drewnianych bali

Dom z drewnianych bali

Wrz 30, 2014

Coraz częściej przeglądając oferty biur projektowych, możemy natknąć się na projekty domów, wykonanych z drewnianych bali. Część z nas będzie się nad nimi zastanawiać, część w ogóle je pominie, mając negatywne przekonania na temat drewnianych domów. Często kojarzą się nam właśnie tylko z górami, staropolskim stylem, nietrwałym domem, w który w ogóle nie opłaca się inwestować. Na ile mądry jest ten pogląd? Nie jest mądry wcale.
Dlaczego? Dziś drewniane domy są budowane w oparciu o najnowsze, bezpieczne technologie. Pochodzą one przeważnie z krajów skandynawskich. Warto zwrócić uwagę z resztą, że w Polsce możemy znaleźć pewną ilość bardzo starych drewnianych domów? I co? Czy one się rozlatują? Niekoniecznie. Prawdopodobieństwo zniszczenia się domu z drewnianych bali jest niemal takie samo, jak domu murowanego. Warto więc rozważyć taki projekt. Dziś każdy dom drewniany poddaje się procesowi impregnacji, który zapewnia odporność na różne warunki atmosferyczne. Drewno samo w sobie jest ponadto bardzo dobrym izolatorem. Taki dom będzie ekologiczny i oszczędny. Kupując jednak materiały budowlane, warto pamiętać, by nie sugerować się niską ceną. Tutaj jakość się naprawdę liczy. Jeżeli chcemy, by nasz dom był solidny i służył nam przez lata, oszczędzanie na budulcu, jest największą głupotą, jaką możemy zrobić. Często materiały lepszej jakość mogą nie występować tak powszechnie, jeżeli mowa o drewnie. Czasem trzeba się trochę naszukać. Dzięki temu jednak będziemy mieli pewność, że nasz dom nas w zimie nie zaskoczy i będziemy mogli w nim czuć się naprawdę bezpiecznie. Nie ma nic gorszego niż ciągłe zastanawianie się nad tym, czy jesteś odpowiednio zabezpieczony przed niespodziewaną sytuacją. Stawiając na jakość, będziemy mogli zapomnieć o tego typu troskach. A w ostatecznym rozrachunku dom drewniany i tak będzie tańszym rozwiązaniem.

Adaptacja projektu domu

 

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Wrz 30, 2014

Nasz dom w każdym przypadku może wyglądać jeszcze efektywniej, jeśli postawimy na odpowiednie go doświetleni. Możemy wykorzystać różne rodzaje lamp, zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Ważne, by zrobić to umiejętnie. Tym razem trochę o oświetleniu LED.
Przede wszystkim jeżeli planujemy mieć jakieś spektakularne oświetlenie zewnętrzne, powinniśmy uwzględnić to w projekcie domu. Rozważając rozmieszczenie świateł w naszym ogródku powinniśmy przeanalizować, w których miejscach będziemy znajdować się najczęściej. Dodatkowo trzeba będzie zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu, ma ono duży wpływ na możliwości, jakie mamy. Waży też jest kształt i bryła naszego domu, jego wielkość, a nawet rodzaj i styl ogrodzenia wokół. A wybierając już poszczególne lampy możemy mieć wpływ na wiele ich cech. Nie dość że możemy wybrać konkretny typ i model, możemy też wybrać ich barwę, a nawet kierunek padania światła. Korzystając z takich udogodnień możemy zaprojektować świetnie wyglądający ogróde.
Oświetlenie LED’owe daje nam olbrzymie pole do popisu. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie naszych kwiatów, czy innej roślinności. Można także podświetlić nasze oczko wodne, czy wodospad, co dodatkowo stworzy świetną atmosferę. Tu wykorzystać można różnego rodzaju kule świetlne, taśmy led i inne. Genialnie sprawdzą się też lampiony, o trochę bardziej przyćmionym świetle.
Możemy też wykorzystać oświetlenie LED, jako wyznacznik granic naszego ogrodu, czy działki. Jest to oryginalne rozwiązanie, które wprowadzi dodatkowo element bezpieczeństwa. Do tego celu można wykorzystać chociażby reflektory. Ich promienie świetlne można skierować w dowolnym kierunku. Także bardzo kreatywną opcją jest wykorzystanie podświetlonych donic. Dają one możliwość posadzenia wewnątrz kwiatów, a jednocześnie na zewnątrz prezentują się naprawdę zjawiskowo.

Zakup starego domu czy budowa nowego?

Zakup starego domu czy budowa nowego?

Wrz 26, 2014

Kiedy wyobraźasz sobie dom, w którym chciałbyś mieszkać, bardzo prawdopodobne, że pod pewnym względem przypomina on ten, w którym dorastałeś. Lub może na odwrót – pod każdym względem się od niego różni. Jeżeli chodzi o zakup domu, wiadomo, że każde ma inne upodobania i preferencja. Nie ma to pytanie dobrej odpowiedzi. Czym jednak różnią się te dwie możliwości?
Na ogół większość domów, które już powstały budowane są w bardzo podobny sposób i nie masz to już żadnej ingerencji. Ta reguła sprawdza się szczególnie w przypadku tych starszych. Nowe domy z kolei często mają swój indywidualny, unikalny styl. Każdy z nich może się znacznie różnić między sobą. Dodatkowe jeśli budujemy jakiś od podstaw, to właśnie my zadecydujemy o tym, jaki ma być ostateczny efekt. Jeżeli chcemy mieć dom, z którym posiadamy pewnego rodzaju więź emocjonalną, wiedzieliśmy jak powstaje i w stworzenie go włożyliśmy dużo serca to budowa będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Nowe domy są też bardziej dostosowane do zmian, które zachodzą pod względem ekologii budowli. Z kolei budowanie zgodnie z najnowszymi standardami pochłania znacznie więcej pieniędzy.
Warto więc budować nowy dom? Czego wtedy mamy gwarancję?
Na pewno wiemy, że budynek będzie w nowoczesnym stylu, w mniejszym lub większym stopniu, wpisujący się w obecne trendy. Masz możliwość dostosowania wszystkiego do Twoich oczekiwań i to właśnie Ty masz wpływ na ostateczny efekt. Taki dom będzie tańszy do utrzymania, bo nowe produkty, nowe urządzania = mniej napraw i wymian. Jesteś ponadto pierwszą osobą, która tworzy historię tego miejsca. Budując jednak od zera mamy ograniczone możliwości negocjacji ceny. Pamiętaj też, by koniecznie sprawdzić doświadczenie i rzetelnośc firmy, która tym się zajmie. Zobacz jakie projekty już zrealizowała i jakie daje możliwości.
A co kiedy wolimy kupić gotowy budynek?
Tutaj mamy większy wybór. Wiele gotowych domów, wiele stylów, spośród których możemy wybierać. Co ważne – widzimy końcowy wygląd. Często budując od zera nasze wyobrażenie może nie do końca się pokryć z tym, co powstało i nagle coś nie do końca będzie nam odpowiadać. Oglądając gotowy budynek nic w jego wyglądzie nas już nie zaskoczy – widzimy całość. Tutaj jednak musimy się przygotować na prawdopodobnie wiele wymian. Taki dom jest też na pewno mniej wydajny energetycznie. Kupując sprawdź też dokładnie jego historię i czy nie wiążą się z nim jakieś niezamknięte sprawy. Ważne, by kupując dom, nie kupować problemów kogoś innego. Chyba, że znasz świetny sposób na ich rozwiązanie. Zastanów się również, w którym miejscu możesz pójść na kompromis. Im mądrzej podejdziesz do zakupu, tym więcej radości Ci on przyniesie.

z500.pl

Projekty nowoczesne

Projekty nowoczesne

Wrz 26, 2014

Coraz większa popularnością cieszy się nowoczesność. Czy to w budownictwie czy w każdej innej dziedzinie życia. Każdy z nas chce być „na czasie” i maksymalnie wykorzystywać wszystkie możliwości, które daje nam XXI wiek. Jak to wygląda w architekturze? Domy projektowane w stylu nowoczesnym są bardzo charakterystyczne. Na pewno nie każdemu przypadnie do gustu takie rozwiązanie. Dla osób, które lubią dużo ozdób, dekoracji i innych rzeczy, które nadają określony klimat i wprowadzają pewien rodzaj ciepła, będzie to zupełnie nieudana propozycja. Główną cechą tego typu budynków jest minimalizm. Wykorzystuje się tylko to, co jest absolutnie niezbędne. Jeżeli coś nie wnosi żadnej funkcji, nie ma prawa bytu w domu nowoczesnym. Tu przede wszystkim spotkamy się z olbrzymią ilością szkła. Okna mają być wielkie. Pomieszczenia dobrze doświetlone. Wszystko ma być czyste i przejrzyste. Taki dom nie ma nic do ukrycia. Wszystko widać już od pierwszego rzutu oka. W projektach nowoczesnych również zwraca się dużą uwagę na energooszczędność domu i zastosowanie alternatywnych rozwiązań. Ma być oszczędnie i przyjaźnie dla środowiska. Dzięki wprowadzeniu nowych technologii, w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy. Ponadto dom w takim stylu na pewno będzie się wyróżniał. W naszym kraju wciąć dużo jest jeszcze budynków w starym stylu. Mają one już swój wiek, lub zostały wybudowane całkiem niedawno, ale celowo w taki sposób. Dom nowoczesny od razu wniesie pewną świeżość i modernistyczny klimat. Ponadto daje mnóstwo perspektyw na niestandardowe wykorzystanie pewnych powierzchni. Architekci nowocześni mają szczególne upodobanie do geometrycznych kształtów. Tu liczą się proste linie, geometryczne kształty, przestrzeń, gra światłem i prostota. Jest to genialny dom dla praktycznych osób, które nie lubią sobie tworzyć bałaganu, wprowadzając rzeczy, które nic oprócz dekoracji sobą nie wnoszą.

Inteligentne domy

Inteligentne domy

Wrz 19, 2014

Jeszcze niedawno wydawało się nam, że zastosowanie pewnych technologii ułatwiających nasze życie każdego dnia, może być nieosiągalne, albo tak drogie, że tylko nielicznych będzie na nie stać. Jednak technologia ciągle idzie do przodu, a to co kiedyś było dla większości wielkim zaskoczeniem i udogodnieniem, dziś jest już całkowitą normą i rzeczą, z której korzysta każdy. Domy inteligentne zawierają właśnie najnowsze technologię, wspierające bezpieczeństwo, czy ułatwiające codzienne życie.
System, z którego na ogół taki dom korzysta to BMS, czyli Building Management System. Zdarzają się również domy, które wykorzystują IBMS, czyli Integrated Building Management System, czy IIBMS – Intelligent Integrated Building Management System. Zawarte tutaj są różnego rodzaje instalacje, które zajmują się sterowaniem poszczególnymi urządzeniami, znajdującymi się w domu. Całość tworzy jeden wielki wzajemnie zintegrowany system, składający się z konkretnego sprzętu. Nie wymagana jest tutaj już żadna działalność mieszkańców, ponieważ wszystko dokładnie dba samo o siebie już z zasady. Głównym celem takiego systemu i takiego domu jest to, by był on przede wszystkim maksymalnie energooszczędny. Jest to zdecydowanie bardzo przyszłościowe rozwiązanie, które stanie się zupełnie powszechne już za niedługo. Już nawet pojawiła się dyrektywa, by od 2019 roku każdy nowobudowany budynek publiczny w Unii Europejskiej był o zerowym zużyciu energii. A już od 2021 roku nowy budynek każdego rodzaju ma również spełniać takie same wymagania. Będzie to korzystne nie tylko dla środowiska, ale i dla mieszkańców, którym rozwiązanie takie zapewni sprawne funkcjonowanie wszystkich elementów, jak i dużą oszczędność na rachunkach. Jeżeli więc nawet już teraz rozważamy budowę domu, warto się zastanowić nad takim udogodnieniem, bo bardzo prawdopodobne, że i tak za jakiś czas będziemy wprowadzali modyfikacje.