Często popełniany błąd to wybieranie działki, do projektu domu, który już sobie znaleźliśmy. Jest to bardzo nie mądre posunięcie. Bo to właśnie dom powinien być do działki dopasowany i w żadnym przypadku na odwrót.
Przede wszystkim kupując działkę musimy dowiedzieć się jakie możliwości zabudowy ona daje. Każde miejsce ma swoje określone możliwości. Zawsze możemy zwrócić się po plan zagospodarowania przestrzennego danego miejsca, by poznać zakres działania jakie działka nam daje. Co najlepsze, to wcale nie musimy być właścicielami działek, by uzyskać taką informację. Jeżeli dobrze trafimy to niezbędne dokumenty otrzymamy już nawet w ciągu kilku godzin.
Możemy równie dobrze nie trafić tak korzystnie i czas oczekiwania na tą wiedzę może potrwać czasami naprawdę długo. Jednak jest to coś warte czekania, ponieważ nie kupujemy kota w worku. Prędzej czy później i tak plan zagospodarowania przestrzennego będzie nas ograniczać.
Warto też mieć na uwadze, że często pozornie beznadziejna działka, na której wydawałoby się nie da się nic zrobić, może okazać się świetnym polem do popisu. W dzisiejszych czasach możemy stworzyć każdy projekt, który postawimy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. A działki, które przez większość społeczeństwa są postrzegane, jako te z których nie ma żadnego użytku przeważnie są dużo tańsze. Możemy w łatwy sposób zaoszczędzić na zakupie, a działka będzie sprawować taką samą funkcję,jak każda inna.
Często uważa się, że to szczególnie wąskie działki są bardzo problematyczne, pozostawiają mało miejsca na dom. Owsze, można jednak je wykorzystać jako pole do budowy domu parterowego, które będzie się tu świetnie prezentował. Masz małą działkę? To nic. Twój dom może być mały, ale za to mieć kilka pięter, którę łącznie dadzą Ci tyle samo powierzchni użytkowej niż każdy inny dom. Zawsze możesz znaleźć skuteczne rozwiązanie.