Bliźniak to całkiem często spotykany rodzaj domu, szczególnie w miastach. Są to po prostu dwa indywidualne domy zawarte w jednym budynku. Wewnątz są zupełnie rozdzielone, jednak z zewnątrz mają taki sam styl, wygląd i wyglądają jak jeden wielki dom. Szczególną popularnością cieszyły się w XX wieku.
Dzięki temu, że dwa domy mają wspólną ścianę ucieka z nich znacznie mniej ciepła. Wybudowanie ich to także znacznie mniejszy koszt dla nas, ponieważ budujący nie musi się martwić o zewnętrzne wykończenie wokół każdego budynku. Często w miastach wychodzi się z założenia, że lepiej wybudować jeden wielki dom, który nie jest bliźniakiem i podzielić go na pewną ilość mieszkań. Jednak mieszkając w bliźniaku mamy tylko jednego sąsiada, a nie przykładowo dziesięciu. Łatwiej więc będzie zadbać o przyjazne stosunki.
Warto mieć na uwadze fakt, że ten rodzaj domu ma niższe bariery wejścia. Zakup jego jednej strony jest dobrym pomysłem dla osób, które po raz pierwszy kupują dom. Będzie on miał znacznie niższą cenę niż taki sam pojedynczy dom z dokładnie takim samym umeblowanie.
Poza tym posiadanie bliźniaka może być dla nas źródłem zarobku. Jeśli kupimy całość, a zamieszkamy w połowie, to drugą część możemu przeznaczyć na wynajem. Mamy dzięki temu dodatkowy dochód.
Taki dom gwarantuje też ciekawe sytuacje życiowe. Daje pole do popisu różnym niespotykanym w przypadku samodzielnego mieszkania sytuacjom. Oraz ułatwia nam życie w ciężkiej chwili. Załóżmy, że mamy swoją rodzinę, z którą mieszkamy. Nagle okazuje się, że ktoś nam bardzo bliski staje się osobą która potrzebuje naszej ciągłej pomocy i wsparcie. Musi więc z nami zamieszkać. Nie zawsze będzie to dla nas wygodne rozwiązanie. Mieszkając w bliźniaku, możemy taką osobę zakwaterować za ścianą. Ma z nami kontakt, pomagamy jej, a jednocześnie nie wchodzimy sobie nawzajem w drogę. Czy może być lepszy pomysł na załatwienie tej sytuacji?
Poza tym nawet, kiedy zdecydujesz się na wyprowadzkę i zapragniesz zamieszkać zupełnie samodzielnie, to bycie właścicielem bliźniaka ma w sobie niesamowity potencjał. Możesz wówczas wynajmować całość doskonale znając teren. Znasz też z autopsji to uczucie, kiedy jest się zarówno wynajmującym, jak i właścicielem. To przydatne doświadczenie.
Ten rodzaj domu ma więc więcej zalet niż mogłoby się wydawać. Daje nam samodzielność, indywidualność, jednocześnie bliskość sąsiada. Dla wielu osób może być to świetne rozwiązanie.