Wiadomo, że budując dom podejmujemy mnóstwo decyzji. Jedną z nich jest wybór tynku elewacyjnego. Jest on wykorzystywany prze elewacji budynku. Mamy tu do wyboru wiele kolorów, rodzajów, które determinują przyszły wygląd naszego domu. Elewacja ma wpływ na ostateczny wizerunek.
Wybierając tynk elewacyjny, najważniejsze by pamiętać o poprawnym dobraniu go do architektury domu. Jest wiele rodzajów tynków, między innymi możemy dostać: tynki mineralne, silikatowe, akrylowe czy silikonowe. Na cechy danego tynku największy wpływ ma użyte przy jego produkcji spoiwo. Ma ono wpływ na jego specyficzne właściwości. Decyduje to także o tym, do jakich celów dany tynk może być wykorzystany. Przykładowo takim spoiwem może być cement z domieszkom polimerów. Tak właśnie jest w tynku mineralnym. W tynkach silikatowych jest to wodne szkło potasowe z domieszką plastyfikatorów. Mogą to też być żywice silikonowe albo akrylowe, odpowiednio w tynkach silikonowych i akrylowych.
Wybierając tynk dla siebie musimy pamiętać, że przede wszystkim powinien on być trwały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Tu najlepiej sprawdzają się tynki akrylowe, a ostatnie miejsce zajmują mineralne. Tynk koniecznie musi być też odporny na warunki pogodowe. Tutaj ciężko wskazać jeden najlepszy, bo na przykład na deszcze najbardziej odporny jest tynk akrylowy, a na słońce z kolei tynk mineralny.
Tynk powinien także być odporny na rozwój różnego rodzaju grzybów, które mogą mu szkodzić. Do każdego rodzaju masy tynkarskiej powinniśmy dodawać zawsze odpowiednie środki biologiczne.
Rzeczami, które mają również wpływ na ostateczną trwałość tynki jest jego barwa oraz rodzaj faktury. Nie bez znaczenia jest też jego rodzaj ziarnistości oraz gładkość. Tynk zupełnie gładki, jest dużo bardziej narażony na uszkodzenia niż chropowaty. Jeśli mowa o barwie to tutaj znaczenia ma jej jasność. Im kolor elewacji jest jaśniejszy, tym bardziej trwały będzie tynk. Ciemne kolory zbyt szybko nagrzewają się na słońcu, przez co może dojść do odbarwień.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOryginalne projekty domów
Następny artykułWybór działki