Kiedy za sobą już mamy konkretne określenie tego, w jakim domu chcemy mieszkać, z kim chcemy mieszkać, jaki mamy budżet i wszystkie inne szczegóły, pozostaje nam jeszcze tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim miejscu mielibyśmy zamieszkać. Każdy chce znaleźć ten odpowiedni dom, odpowiednie miejsce, sąsiedztwo, które będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.
Zanim więc zaczniemy rozglądać się za domem, który wpasowuje się w nasz gust i budżet, zbierzmy pewne wiadomości o okolicy. W końcu kupujemy coś więcej, niż tylko dom. Kupujemy również miejsce, które będzie nam bliskie i całe społeczeństwo wokół. To, co dzieje się za Twoimi drzwiami ma duży wpływ na komfort życia.
W jaki sposób możemy się dowiedzieć, czy otoczenie jest odpowiednia dla nas? Przecież tak naprawdę nie mamy pojęcia o tym, jak tam się mieszka. Dlatego po pierwsze weź pod uwagę Twój styl życia i zainteresowania. Gdzie pracujesz, jak długo dojeżdżałbyś, ile czasu spędzasz w domu... Poza tym psychologicznie udowodniono, że ludzie, którzy kupują nawet mniejszy dom z lepszym dojazdem, czują ostatecznie większe zadowolenie z zakupu, niż ci, którzy kupują duży, z długim czasem dojazdów. Zastanów się też, czy masz zwierzęta, lub czy planujesz mieć? Czy jesteś towarzyską osobą, która ciągle gdzieś wychodzi, czy wolisz spędzać czas w domu? Kiedy nadasz swoim preferencjom określone priorytety, reszta pójdzie łatwiej.
Wielu ludzi kupuje dom, poniewąz czuje się dobrze przebywając w nim, ale tak naprawdą mądrzy kupujący kupują także przyszłość, czyli to jak się będą w nim czuć za jakiś czas. Jeśli jesteś w sytuacji, gdy wiesz, że sprzedanie danego domu jest trudne, jeszcze zanim w ogóle go kupiłeś, to znacznie ogranicza to w przyszłości możliwości odsprzedania go.
Zawsze warto sprawdzić przy wyborze, jak wygodnie się będzie funkcjonować w danym otoczeniu. Ile i jakich sklepów możemy znaleźć w okolicy? Czy są jakieś parki, w których będziemy mogli odpocząć? Czy znajdziemy jakieś kluby, restauracje, kawiarnie? Najłatwiej jest zrobić to po prostu rozmawiając z mieszkańcami na temat tego, co lubią, a co nie w tym miejscu. Sprawdź też, gdzie znajdują się najbliższe szkoły. Nawet jeśli nie masz dzieci, to jeśli gdzieś blisko znajduje się szkoła, będzie to świadczyć o tym, że jest to miejsce, w którym szczególny nacisk kładzie się na bezpieczeństwo. A to może być sporym plusem. Koniecznie jeszcze zorientuj się, jak wygląda w danym miejscu transport publiczny i ile czasu zajmuje dojazd w miejsca, do których potrzebujesz się dostać.
Dzięki temu zmiana miejsca zamieszkania spełni Twoje oczekiwania i stanie się uzasadnioną decyzją.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWybór działki
Następny artykułDom dla rodziny wielodzietnej