Elementem, który koniecznie musi się znaleźć w każdym domu są różnego rodzaju rynny i systemy rynnowe. Ich funkcją jest zabezpieczanie budynku przed opadami wszelkiego typu. Jeżeli o nie dobrze zadbamy, to również skutecznie będą chronić całą elewację oraz fundamenty. Unikniemy wówczas zacieków, zawilgoceń i zniszczeń.|
Najczęściej spotykamy się z rynnami stalowanymi ocynkowanymi. Ewentualnie powlekanymi obustronnie powłokami organicznymi. Dostać także możemy malowane proszkowo na dowolny kolor. Droższym rozwiązanie jest wykorzystanie rynien stalowych, lub miedzianych.
Jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów?
Jeżeli mówimy o rynnach plastikowych z PVC to warto wspomnieć, że jest to materiał bardzo odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Wszelkie rysy, czy zadrapania są niemal niewidoczne. Oczywiście muszą być odporne na korozję. Dzięki swojej strukturze, skutecznie zapobiegają osadzaniu się różnego rodzaju zanieczyszczeniom. Sporą zaletą jest też to, że całkiem łatwo się je montuje, a później też nie trzeba o nie szczególnie dbać.
Odporne na korozje są także rynny stalowe. A dodatkowo ich trwałość może wynosić ponad 50 lat. Jednak to niewiele w porównaniu z rynnami z tytan-cynku, które mogą wytrzymać ponad 100 lat. Długotrwałość zapewnia im patyna, którą są pokryte. Ten rodzaj rynien jest już jednak dużo trudniejszy w montażu i później też wymagają dbania o ich konserwację.
Jeżeli jesteśmy skłonni wydać na rynny większe kwoty, to świetnym rozwiązaniem będą rynny miedziane. Jest to zdecydowanie najdroższa opcja. Za to ich trwałość może wynosić nawe 300 lat. Również są pokryte patyną. Są bardzo odporne zarówno na uszkodzenia, jak i warunki atmosferyczne. Dostać także możemy rynny aluminiowe. Jest to najlżejszy system spośród rynien metalowych. Ich trwałość też dobrze wypada, mogą być sprawne aż 120 lat. Problemem tu może jednak być montaż. Jest on bardzo pracochłonny.
Prawdopodobnie nieco rzadszym rozwiązaniem są rynny drewniane. Wykonywane są najczęściej tylko na indywidualne zamówienie. Ponadto mamy mało firm, które zajmują się dystrybucją, czy tworzeniem rynien drewnianych. A jeżeli już jakąś znajdziemy, elementy często będą musiały zostać sprowadzone z innych krajów, co generuje nam dodatkowe koszty. Takie rynny najlepiej się sprawdzają, kiedy w naszym domu wykorzystaliśmy alternatywne pokrycia dachowe, np. gonty drewniane czy trzcinowe.